SZUKAJJeśli chcesz otrzymywać od Citroën Polska sp. z o.o. informacje dotyczące aktualności związanych z marką oraz informacje wspólne Citroën Polska sp. z o.o. dotyczące aktualności związanych z Grupą PSA, zapisz się na nasz newsletter. W tym celu prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się na stronie kliknij tutaj.

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Citroën Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy Al. Krakowskiej 206, 02-219 Warszawa. Szczegółowe informacje o sposobie przetwarzania Pani/Pana danych osobowych zostały określone w Warunkach Przetwarzania Danych Osobowych.Przejdź dalej

Sport

POTRÓJNA WYGRANA UKORONOWANIEM MISTRZOWSKIEGO SEZONU W WTCC!

26/09/2016. Kategoria: Sport

Zapewniając sobie już w trakcie kwalifikacji trzeci z rzędu tytuł mistrzowski w Wyścigowych Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych (WTCC FIA), podczas wyścigów na torze w Szanghaju Citroën po raz kolejny pokazał swój potencjał. José María López, Yvan Muller i Mehdi Bennani wywalczyli dla zespołu pierwsze w tym sezonie potrójne zwycięstwo. Yvan Muller, który dwa razy w trakcie tego weekendu stawał na podium, wysunął się pewnie na drugą pozycję w klasyfikacji. Na jedną rundę przed końcem sezonu Mehdi Bennani zdobył nagrodę WTCC Trophy, przyznawaną kierowcom niezależnym.

Gdy samochody ustawiały się na swoich polach startowych do wyścigu otwierającego, górująca nad prostą startową główna trybuna toru w Szanghaju była jak zawsze pełna. W wyścigu otwierającym, w którym dla pierwszej dziesiątki obowiązuje odwrócona kolejność względem wyników kwalifikacji, Yvan Muller i José María López plasowali się, odpowiednio, na polach ósmym i dziesiątym.

W chwili startu doskonałym refleksem popisał się Tom Chilton startujący Citroënem C-Elysée WTCC w barwach zespołu Sebastien Loeb Racing. Brytyjczyk błyskawicznym manewrem wcisnął się na drugą pozycję. W głównym peletonie Yvan Muller i José María López też nie próżnowali, wyprzedzając kilku rywali. Kierowcy zespołu Citroën Total zakończyli pierwsze okrążenie na miejscach szóstym i dziewiątym, a na ich autach widać było ślady pełnych determinacji pojedynków z rywalami.

Na drugim okrążeniu Yvan Muller awansował na piąte miejsce, zaś Pechito López toczył zacięty pojedynek o siódmą pozycję. Po wypadnięciu Johna Filippiego na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Cała stawka ustawiła się za nim, a wszystkie różnice czasowe między zawodnikami zniknęły. Rywalizacja została wstrzymana aż na 11. następnych okrążeń.

Krótko po jej wznowieniu doszło do kolejnej kolizji. Gabriele Tarquini uderzył w samochód Toma Chiltona i obydwaj zawodnicy odpadli z wyścigu. Dzięki temu Yvan Muller wysunął się na trzecie miejsce za Micheliszem i Björkiem. José María López również awansował i znalazł się na piątej pozycji.
Na trzy okrążenia przed metą walka o czołowe pozycje między pierwszą piątką budziła wielkie emocje wśród publiczności. Po kontakcie między liderem i goniącym go rywalem doszło do zmiany pozycji. Ostatecznie jako zwycięzca linię mety minął Björk, a za nim kolejno Michelisz, Muller, López i Catsburg.

Po ceremonii na podium mechanicy mieli zaledwie kilka minut na szybki serwis i usunięcie śladów kolizji z wyścigu otwierającego. Dzięki ich skuteczności José María López i Yvan Muller mogli być pewni, że na wyścig główny otrzymują w swoje ręce doskonale przygotowane, w pełni konkurencyjne samochody.

Także tym razem Citroëny C-Elysée WTCC wystartowały znakomicie. Ruszający z pole position José María López pewnie objął prowadzenie przed Yvanem Mullerem i Mehdi Bennanim. Lider od samego początku zabrał się do budowania przewagi nad kolegą z zespołu. Wyścig główny miał tym razem znacznie bardziej spokojny przebieg niż otwierający i Pechito pewnie zmierzał po swoje ósme zwycięstwo w bieżącym sezonie.

W tym samym czasie Yvan Muller skutecznie bronił się przed atakami ze strony Mehdi Bennaniego i zapewnił sobie drugie tego dnia miejsce na podium. Francuski kierowca może uważać weekend na torze w Szanghaju za bardzo udany: zdobył łącznie 36 pkt. Jego najgroźniejszy rywal w walce o tytuł Wyścigowego Wicemistrza Świata WTCC zgromadził podczas tej rundy tylko 5 pkt.

Na podium wyjątkowo szczęśliwy był także Mehdi Bennani, który osiągnął swój główny cel w tym sezonie: zdobył nagrodę WTCC Trophy, przeznaczoną dla najlepszego z kierowców niezależnych (spoza ekip fabrycznych). Marokański kierowca, rywalizujący o to trofeum głównie ze swoim kolegą z zespołu Tomem Chiltonem, również zrealizował swój cel na jedną rundę przed zakończeniem sezonu.

POWIEDZIELI NA MECIE

Yves Matton (Dyrektor Citroën Racing): Ten weekend jest bardzo udany dla zespołu Citroën Racing. Wczoraj osiągnęliśmy nasz główny cel, zdobywając Wyścigowe Mistrzostwo Świata w klasyfikacji producentów. Dzisiaj przełożyliśmy dobre wyniki z kwalifikacji na potrójne zwycięstwo – pierwsze w tym sezonie. Chiny i wyścig w Szanghaju zawsze były dla nas pomyślne – to przecież właśnie tutaj odnieśliśmy poczwórny triumf w roku 2014. Pechito nie musiał dzisiaj już o nic walczyć: ani liczba zdobytych punktów, ani szybkość na torze nie mogły wpłynąć na wymiar obowiązkowego dociążenia samochodu. Myślę, że uwolniony od presji po prostu pojechał z pełną swobodą, by udowodnić, kto jest obecnie najlepszym kierowcą w tej serii wyścigowej. Yvan dzięki dwukrotnemu zajęciu miejsca na podium przełamał remis, który dotychczas plasował go na drugim miejscu wśród kierowców na równi z jednym z rywali. W Katarze będzie musiał dokończyć to zadanie i zagwarantować sobie wicemistrzostwo. Gratulacje także dla Mehdi Bennaniego i dla zespołu Sebastien Loeb Racing za tytuł WTCC Trophy, jak również dla zespołu Volvo i Theda Björka za ich pierwsze zwycięstwo w tej serii.

José María López (Citroën C-Elysée WTCC nr 37): To był fantastyczny weekend dla nas wszystkich! Nasze samochody były zdecydowanie najszybsze. Nie czułem dziś żadnej presji, bo wiedziałem, że na starcie do wyścigu głównego będę w stanie zyskać przewagę nad Nickiem Catsburgiem. Na każdym okrążeniu starałem się po prostu cieszyć prowadzeniem rewelacyjnego samochodu, jakim jest Citroën C-Elysée WTCC. Niecodziennie nadarza się okazja do tak swobodnej jazdy, gdy zmierzasz po zwycięstwo i nie musisz się martwić o żadne strategie i kalkulacje. Cieszę się, że wszyscy szczęśliwie i z sukcesami zakończyliśmy dzisiejszą rundę, i jestem pewien, że postaramy się równie pięknie zakończyć sezon w Doha.

Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC nr 68): Co prawda dzisiaj nie wygrałem, ale dwa razy w ciągu jednego dnia stawałem na podium, co bardzo mnie cieszy, a kierowcę w moim wieku powinno cieszyć szczególnie! Ten weekend i uzyskane przez nas wyniki mają wielkie znaczenie z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, zdobyliśmy dla Citroëna Mistrzostwo Świata Producentów. Jestem bardzo dumny z tego osiągnięcia i pracy mojego zespołu. Po drugie, wysunąłem się w tabeli kierowców przed Tiago Monteiro, przełamując nasz remis. Zdobyłem dzisiaj znacznie więcej punktów niż on i będzie to ważne w kontekście końcowego pojedynku o tytuł Wicemistrza Świata Kierowców. To ostatni cel, jaki pozostaje nam do zrealizowania. Będziemy o to walczyli w Katarze.

Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC nr 25): Dla mnie ten weekend był trudny do dobrego rozegrania. Aby zdobyć WTCC Trophy, musiałem koniecznie zdobyć punkty w obydwu wyścigach, czyli również uniknąć wszelkich awarii, kolizji i odpadnięcia na trasie. Sytuacja była szczególna, bo moim konkurentem do tytułu był Tom Chilton, mój kolega z zespołu – dysponujemy przecież takimi samymi samochodami i często korzystamy z jednakowych ustawień. Dzisiaj Tom nie miał szczęścia i dlatego wywalczyłem tytuł jeszcze przed zakończeniem sezonu. Mój cel został osiągnięty!

* Wszystkie wyniki staną się ostateczne po oficjalnym potwierdzeniu przez FIA.


KLASYFIKACJE

WYŚCIG OTWIERAJĄCY
1. Thed Björk (Volvo S60 WTCC)
2. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)
3. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)
4. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
5. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)
11. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)
13. Grégoire Demoustier (Citroën C-Elysée WTCC)
Nie ukończył: Tom Chilton (Citroën C-Elysée WTCC)

NAJSZYBSZE OKRĄŻENIE: Thed Bjӧrk, 1:52,578

WYŚCIG GŁÓWNY
1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
2. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)
3. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)
4. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)
5. Gabriele Tarquini (Lada Vesta WTCC)
9. Tom Chilton (Citroën C-Elysée WTCC)
17. Grégoire Demoustier (Citroën C-Elysée WTCC)

NAJSZYBSZE OKRĄŻENIE: José María López, 1:52,224

WYŚCIGOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA SAMOCHODÓW TURYSTYCZNYCH – KLASYFIKACJA KIEROWCÓW:
1. José María López 361 pkt
2. Yvan Muller 235 pkt
3. Tiago Monteiro 204 pkt
4. Norbert Michelisz 190 pkt
5. Rob Huff 180 pkt
6. Mehdi Bennani 176 pkt
7. Nick Catsburg 171 pkt
8. Tom Chilton 145 pkt
16. Grégoire Demoustier 11 pkt

WYŚCIGOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA SAMOCHODÓW TURYSTYCZNYCH – KLASYFIKACJA PRODUCENTÓW:
1. Citroën 869 pkt
2. Honda 625 pkt
3. Lada 493 pkt
4. Polestar 285 pkt