SZUKAJJeśli chcesz otrzymywać od Citroën Polska sp. z o.o. informacje dotyczące aktualności związanych z marką oraz informacje wspólne Citroën Polska sp. z o.o. dotyczące aktualności związanych z Grupą PSA, zapisz się na nasz newsletter. W tym celu prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się na stronie kliknij tutaj.

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Citroën Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy Al. Krakowskiej 206, 02-219 Warszawa. Szczegółowe informacje o sposobie przetwarzania Pani/Pana danych osobowych zostały określone w Warunkach Przetwarzania Danych Osobowych.Przejdź dalej

Sport

NOWE ZWYCIĘSTWO CITROËNA C3 WRC! KRIS MEEKE WYGRYWA RAJD HISZPANII

09/10/2017. Kategoria: Sport

Podczas ostatniego etapu Rajdu Katalonii Kris Meeke i Paul Nagle byli poza zasięgiem rywali. Wygrali pięć z sześciu odcinków specjalnych do mety dotarli na pierwszym miejscu. To drugie zwycięstwo brytyjskiej załogi odniesione w tym sezonie Citroënem C3 WRC. Dzięki zajęciu przez Stéphane’a Lefebvre i Gabina Moreau szóstego miejsca, zespół Citroën Total Abu Dhabi WRT zalicza w Katalonii swój najlepszy wynik punktowy w klasyfikacji producentów w tym sezonie.

Ostatni etap Rajdu Katalonii składał się z sześciu odcinków specjalnych. Zawodnicy przejeżdżali dwukrotnie trasy oesów L’Albiol, Riudecanyes i Santa Marina. Nie mając przerwy serwisowej pomiędzy pierwszą a drugą pętlą, kierowcy zespołu Citroën Total Abu Dhabi WRT wybrali po pięć opon Michelin Pilot Sport o twardej mieszance.


Na pierwszym odcinku specjalnym, rozgrywanym jeszcze po ciemku, Kris Meeke był faworytem, ponieważ jazda w takich warunkach jest jego specjalnością. I rzeczywiście, Meeke po raz kolejny zaliczył najlepszy czas i umocnił się na pozycji lidera rajdu.


Wygrywając następnie dwa oesy pierwszej pętli, Meeke powiększył swoją przewagę nad bezpośrednimi rywalami – Sébastienem Ogierem i Ottem Tänakiem. Po trzech z sześciu niedzielnych odcinków przewaga Meeke’a nad Ogierem wynosiła 23,9 sek.


Stéphane Lefebvre zgodnie z planem wykorzystywał doświadczenia zebrane w piątek i sobotę, by zwiększyć tempo jazdy i wywierać presję na poprzedzającym go w tabeli Madsie Østbergu. Na trasie OS14 obaj kierowcy uzyskali identyczny czas; na dwóch następnych odcinkach Lefebvre okazał się szybszy. Co prawda nie wystarczyło to do wyprzedzenia Norwega, ale problemy jadących wyżej Lappiego i Neuville’a sprawiły, że Lefebvre awansował na szóste miejsce i utrzymywał się o 16 sek. za Østbergiem.


Już na początku drugiej pętli Stéphane stracił szansę na dalsze atakowanie Norwega. Na trasie OS17
w samochodzie francuskiego kierowcy nastąpił defekt jednego z układów hydraulicznych, do którego na kolejnym oesie dołączyły usterki w działaniu interkomu. Lefebvre zmienił styl jazdy na bardziej zachowawczy i dotarł do mety, skutecznie pilnując, by nie stracić wywalczonej pozycji.


Na drugiej pętli etapu Kris Meeke kontynuował swój popis. Chociaż mógł już zadowolić się posiadaną przewagą i tak zaliczył najlepsze czasy na OS17 i18. Dopiero na kończącej rajd próbie Power Stage rozsądnie obniżył tempo, by tuż przed metą ograniczyć ryzyko do minimum. Ostrożniejsza jazda Brytyjczyka nadal wystarczyła mu do zajęcia drugiego miejsca na Power Stage i w ten sposób Meeke wygrał rajd, zachowując przewagę 28 sek. nad Sébastienem Ogier i 33 sek. nad Ottem Tänakiem.


Dla Krisa Meeke i Paula Nagle jest to drugie (po Rajdzie Meksyku) zwycięstwo odniesione za kierownicą Citroëna la C3 WRC i piąte w ich karierze w WRC. Wcześniej Meeke i Nagle wygrali rajdy Argentyny
w 2015 r., Portugalii i Finlandii w 2016 oraz Meksyku 2017. Jednocześnie, Citroën triumfuje po raz 98. w rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata WRC!


Khalid Al Qassimi utrzymywał w trzecim etapie regularne i bezpieczne tempo i doprowadził trzeciego fabrycznego Citroëna C3 WRC do mety Rajdu Hiszpanii. Kierowca z Abu Zabi, czujący się coraz pewniej na nawierzchniach asfaltowych, zajął 17. miejsce.


POWIEDZIELI:


YVES MATTON, Dyrektor Citroën Racing
„Mamy dzisiaj dzień wielkiej radości dla całej organizacji Citroën Racing. Nie tylko dla nas – tu w Hiszpanii, ale też dla całego zespołu z ośrodka technicznego w Wersalu oraz dla wielu naszych partnerów i kooperantów na co dzień pozostających w cieniu. W ciągu ostatnich miesięcy podejmowaliśmy bardzo intensywne starania by zwiększyć potencjał Citroëna C3 WRC i jednocześnie doprowadzić nasze załogi do możliwie najlepszej kondycji. W ten weekend Kris i Paul najpierw okazali się konkurencyjni na trasach szutrowych, a później niedoścignieni na asfalcie. Jest to z pewnością triumf całego zespołu – sukces ciężko wywalczony, który pozwala nam mieć nadzieję na osiągnięcie przynajmniej niektórych celów, jakie stawialiśmy sobie na ten sezon. Gratuluję również Stéphane’owi i Gabinowi, którzy także zdobyli punkty, wzbogacając nasz wynik zespołowy. Dzięki nim w Rajdzie Hiszpanii zespół Citroën Total Abu Dhabi WRT zaliczył więcej punktów niż którakolwiek z ekip naszych rywali”.

 

KRIS MEEKE
„Weekend w Hiszpanii był dla nas nadzwyczajny i kończy się wspaniale! Od czasu, gdy wygraliśmy Rajd Meksyku, przeżyliśmy wiele trudnych chwil, ale poprzez ciężką pracę podnieśliśmy się z kryzysu. Wiedzieliśmy, że możemy liczyć na bardzo wysoki poziom osiągów naszego samochodu na nawierzchniach asfaltowych i myślę, że od wczoraj udało nam się to zdecydowanie potwierdzić. To zwycięstwo pokazuje klasę i jakość pracy całego zespołu i jednocześnie dostarcza nam wielkiej motywacji na kolejne rundy tego sezonu”.

 

STÉPHANE LEFEBVRE
„Dzisiaj od rana próbowaliśmy atakować i na pierwszej pętli udało mi się nieco zmniejszyć różnicę dzielącą mnie od Madsa Østberga. Później sprawy się skomplikowały – najpierw zauważyłem defekt hydrauliczny, a później doszły też kłopoty z interkomem. Mając nie w pełni sprawny samochód wolałem skupić się na utrzymaniu do mety zajmowanej pozycji. Jesteśmy zadowoleni z szóstego miejsca, które wywalczyliśmy w terenie, który słabo znamy. Biorąc ten czynnik pod uwagę, uważam ten wynik za równoważny piątej pozycji zdobytej w Rajdzie Polski. Czuję, jak powoli i stopniowo moje doświadczenie rośnie i pozwala mi robić postępy i mam nadzieję, że potwierdzę te słowa w przyszłości. Brawa dla Krisa i Paula za ich zwycięstwo. Ten wynik świetnie wpłynie na atmosferę w całym zespole”.

 

KHALID AL QASSIMI
„Niedziela była dla nas bardzo udana. Z każdym kolejnym kilometrem miałem coraz więcej satysfakcji z jazdy. Bardzo wysoko oceniam modyfikacje wprowadzone w naszym Citroënie C3 WRC. Ale największą radość sprawia nam wygrana Krisa Meeke. Kris przez cały weekend jechał rewelacyjnie. To wielka chwila dla nas wszystkich i jednocześnie powód do dumy – cieszę się, że takie wyniki osiąga samochód ozdobiony barwami Abu Zabi!”